Jak vykročit do nového roku? Zkuste se zasnít
To, do čeho se pouštíme, se může rodit z našich snů, v odpovědi na otázku: „Co skutečně chci a čemu si přeji věnovat svou životní energii?“
Na základě snů můžeme plánovat své aktivity, realizovat je a slavit, říká filosofie Dragon Dreaming („dračí snění“), která vznikla díky myšlenkám Johna Crofta na půdě ekologické organizace Gaia Foundation.
Vychází z pradávné moudrosti původních obyvatel Západní Austrálie (Aboriginců). Ti snění vnímají jako kolektivní a objektivní zkušenost. Představuje pro ně dočasný shluk cest v neustálém pohybu: „Všichni jsme hosté v tomto čase a na tomto místě. Jen tudy procházíme. Naším úkolem je pozorovat, učit se, růst, milovat… Pak se vrátíme domů do své země.“
Dopřát si po probuzení deset minut na propojení se sny, ráno plánovat, ve dne konat, večer slavit, co nám den přinesl. V zimě snít a odpočívat, na jaře sít a plánovat, v létě realizovat a nechat růst, na podzim slavit sklizní. Nechat život tepat.
Snění je bytostně osobní. Sny nemají logiku, mají prchavý charakter a rodí se v tichu a klidu. Ocitáme se v nich na mostě spojujícím místa, odkud jsme přišli, a místa, kam máme namířeno.
V životě se posouváme, když překračujeme bezpečné hranice. Střeží je draci. Mají různé podoby, potkáváme je jako obavy, problémy, strachy. Hlídají jeskyně, ve kterých se skrývají poklady našich snů. Střeží lesy, kterými chceme projít, a průsmyky v horách, které vedou k cíli.
Když drakovi setneme hlavu, narostou mu dvě nové. Když ho zabijeme, objeví se nový, děsivější. Draka se nejde zbavit, nejde ho ani zabít. Hrozby totiž představují důležité zdroje a témata. Nesou energii. Pokud ji nevyužijeme, přijdeme i o část sebe. Pokud ji přijmeme, posílí nás to.
Každý projekt začínal snem nějakého člověka. Když o svém snu mluvíme s druhými, začínáme si uvědomovat jeho podstatu. Dragon Dreaming staví na snech lidí, kteří společně realizují projekty. Teprve ze snů vznikají konkrétní úkoly a cíle.
Nechceme získat druhé pro svůj projekt, chceme realizovat 100 % snů zapojených. Každý sen je nutné zohlednit a integrovat, jinak ztrácíme člověka i jeho přínos.
Chcete se pustit do projektu? Vyzkoušejte kruh snění
Přizvěte ty, se kterými chcete svůj sen sdílet, na společné setkání. Připravte se, že v tuto chvíli váš individuální sen umírá a začíná se rodit sen skupiny.
Společně hledejte odpověď na otázku: „Jaký by měl tento projekt být, abyste v budoucnu mohli říct – bylo to úžasné, svůj čas jsem nemohla strávit lépe?“
V Kruhu snění má každý účastník možnost ujasnit si, co je pro něj důležité. Vyžaduje odvahu říci o svých potřebách druhým. Právě díky tomu se dokážeme spojit.
Ve fázi snění mohou odporující si tvrzení existovat vedle sebe. Přijetí protichůdných názorů vytváří úrodnou půdu. Sny bývají často paradoxní a protichůdné, právě to je na nich tak zábavné.
Může se stát, že někdo zjistí, že mu daný projekt nesedí. Je důležité, aby o tom mluvil otevřeně a pravdivě, přestože to může zraňovat skupinu nebo jeho samotného.
Je prospěšné, když se zaměřujeme na to, co si přejeme. Pokud někdo mluví o tom, co nechce, hledejte způsob, jak může vyjádřit, co konkrétně si přeje.
Skupinu nabíjí energií, pokud se společný sen nahlas přečte v minulém čase. Jako by už byl realizován.
Pár závěrečných tipů:
používejte zvoneček, který skupinu na chvíli utiší,
vždy mluví jen jeden, pomoci v tom může tzv. mluvící předmět,
zapisujte podstatu snu,
během jednoho kola může každý přidat jen jeden sen,
nebuďte příliš racionální, ani příliš abstraktní,
propojujte sen s reálným životem.